am gmu

Jaunieji miško bičiuliai

Darbėnų medelyne plušėjo angelai 2014.07.28

Kretingos miškų urėdijos Darbėnų miško sodmenų medelynas sulaukė Jaunųjų miško bičiulių sambūrio dalyvių (JMBS). Jaunieji gamtininkai medelyne ravėjo eglių auginių lysves.
Į Darbėnuose organizuojamus praktinius miško priežiūros mokymus vaikai sugūžėjo iš visos Lietuvos. Čia jie buvo supažindinti su sodmenų išauginimu bei turėjo galimybę prisidėti prie gamtos puoselėjimo darbų. „Mokiniai porą valandų ravės eglučių sodinukų lysves, tad prieš pradedant Kretingos pranciškonų vienuolyno brolis Bernardas palaimino miško bičiulius ir pasakė, jog ravėjimas yra angelų darbas ir palinkėjo gėrio bei ramybės,“ – pasakojo JMBS koordinatorė Lina Marmaitė.
JMBS stovyklos „Mano žalioji vasara“ dalyvių ekskursija Kretingos miškų urėdijoje buvo skirta pažinti miško vystymosi principus, ugdyti ekologinę kultūrą bei pilietiškumą skatinant miško priežiūros, atkūrimo darbus. Darbėnų medelyno meistras Ramūnas Kaubrys atvykusiems gamtos mylėtojams padėjo pasiskirstyti darbus, aprodė sodmenų auginimo bei saugojimo vietas. R. Kaubrys pasakojo, jog šiuo metu medelynui trūksta papildomų pajėgų, todėl jaunųjų miško bičiulių apsilankymas urėdijoje yra naudingas abipusiai – vaikai turi galimybę praktiškai panaudoti bei įgyti žinių, o medelyno darbuotojai sulaukia ateityje juos pakeisiančių žmonių.

Kai kurie JMBS dalyviai jau yra tvirtai įsitikinę, jog savo ateitį norėtų sieti su miškininko ar gamtininko profesija. Tačiau yra ir tokių, kuriems miškas nors ir yra brangus, sieti savo ateities su šia veikla nenorėtų. „Bandymai, mėginimai saugoti gamtą bei stengtis dėl jos man patinka, tačiau gamtininko profesija nevilioja,“ – atviravo Kauno rajono Kulautuvos vidurinės mokyklos mokinė Erika Abromavičiūtė.
Anot L. Marmaitės, miškininkų, mokytojų iniciatyvumas ir nuovoka puoselėjant jaunosios kartos požiūrį į gamtą padeda formuoti jos problemoms nešališką, atsakingą visuomenę. Tai suprantantys specialistai aukoja savo laiką, remia bei organizuoja įvairius praktinius užsiėmimus, edukacines keliones. „Vaikai, atvykę į vasaros stovyklą, pirmiausiai pajūryje rinko šiukšles, kurių mažieji net panešti negalėjo. Jie sako, jog niekada gyvenime negalėtų teršti ar mėtyti šiukšlių,“ – dalyvių sąmoningumu džiaugėsi L. Marmaitė.
JMBS koordinatorė pasakojo, jog miškininkyste besidomintys jaunuoliai visus metus užsiima įvairia aplinkosaugos veikla. Pavasarį kartu su būreliais ar vietos miškų urėdijos nariais kelia inkilus, sodina medelius, tveria skruzdėlynus, renka šiukšles, o žiemą šeria laukinius gyvūnus. Taip pat yra organizuojamos konferencijos, konkursai, kurių metu gamtos mylėtojai pristato savo regiono miškus, atlieka teorinius testus. Nugalėtojai laimi keliones į užsienį, kur reprezentuoja Lietuvos miškus, bendrauja bei dalinasi patirtimi su kitų šalių vaikais.
Kretingoje JMBS nariai taip pat aplankė muziejų, Žiemos sodą, Kretingos pranciškonų vienuolyną.

Teksto autorė: Giedrė ZUBRICKYTĖ